Jak zorganizować ślub i nie zwariować! cz. 1
Piątkowy wieczór, romantyczna atmosfera, w powietrzu unosi się miłość… w pewnym momencie On głęboko patrzy Tobie w oczy, klęka i prosi byś została jego żoną. Wybuch wzruszenia i radości – „Tak! To jest ten dzień na który tak długo czekałam!” Wracacie do domu – wspaniałą wiadomością najpierw dzielicie się z rodziną, później ze wszystkimi na facebooku :). Przez cały weekend unosicie się metr nad ziemią.
Jednak w poniedziałek rano Twój błogi sen przerywa przeraźliwy dźwięk budzika i uświadamiasz sobie, że już za niedługo bierzesz ślub! Ponadto, Ty – wspaniała organizatorka nic jeszcze nie masz zaplanowanego. Wpadasz w panikę, odpalasz „wujka google” histerycznie wciskając przyciski klawiatury. Na ekranie pojawia się tekst: jak zorganizować wesele – odkrywasz tysiące stron, mnóstwo poradników i zdajesz sobie sprawę, że to wcale nie jest takie proste. Ze łzami w oczach przeglądasz ofertę setek fotografów, kamerzystów, zespołów i dj’ów. Co wybrać, jak się ubrać, gdzie zorganizować przyjęcie. W twojej głowie mnożą się pytania.
Z emocji i nadmiaru informacji aż kręci się Tobie w głowie. Podnosisz telefon, budzisz błogo śpiącego narzeczonego i krzyczysz – WSTAWAJ, pilnie przyjedź do mnie – to sprawa życia i śmierci. Twój przyszły mąż nie wie co się dzieje, ubiera 2 różne skarpetki, ale na złamanie karku pędzi do ciebie. Widzi Cię roztrzęsioną – co się stało? – pyta przerażony. Ty ze łzami w oczach odpowiadasz – Kochanie, musimy wybrać datę ślubu, salę, zespół albo dj’a, znalazłam 200 świetnych fotografów – musimy dzisiaj kogoś wybrać! Już dzwoniłam po salach weselnych i na przyszły rok nie ma wolnych terminów! W jakim garniturze będziesz szedł do ślubu? Jakim samochodem pojedziemy? Jakie wybieramy menu? Bierzemy kamerzystę czy tylko fotografa? – POWIEDZ COŚ!!!
Przerażony narzeczony ucieka od ciebie zastanawiając się co on takiego zrobił – inaczej wyobrażał sobie okres narzeczeństwa! Miało być tak pięknie, romantycznie, a tu trzeba podjąć tyle decyzji, tyle problemów i pracy przed Wami.
Czy nie tak wyglądały pierwsze chwile po Waszych zaręczynach? Początkowo ten artykuł miał mieć nazwę: „jak zorganizować wesele i się nie rozstać”, ale spokojnie dzisiaj wyjaśnię dokładnie jak podejść do organizacji Waszego wesela.
Po pierwsze opanujcie emocje! To jest dla Was piękny i wyjątkowy czas – nie zmarnujcie go na niepotrzebne kłótnie przy wyborze waszych usługodawców. Pomimo, że zaręczyny były niedawno, to powiedzmy sobie szczerze – już od dawna w twojej głowie pojawiały się wizje twojego wymarzonego wesela. Trzeba je teraz tylko poukładać w całość. Poniżej opiszę najważniejsze elementy przygotowań, które powinny być przez Was wykonane od 2 lat do pół roku przed ślubem.
SPOTKANIE Z RODZICAMI
Jeżeli Wasi rodzice jeszcze się oficjalnie nie znają, to jest to najlepszy powód na rodzinne spotkanie. W tym momencie dowiecie się jak na Wasz ślub zapatrują się rodzice. Tu powinniście się dowiedzieć kto i w jakich proporcjach będzie płacił za wesele. Zazwyczaj ten obowiązek biorą na siebie rodzice obu stron, partycypując koszt wesela na połowę. Na spotkaniu powinniście wstępnie porozmawiać na temat wielkości i huczności wesela. Czy robicie małe skromne przyjęcie, czy normalne wesele. Tutaj ogromne znaczenie ma liczebność Waszej rodziny i bliskich znajomych. Jednak określenie dokładnego budżetu jest dosyć skomplikowanym tematem, ale postaram się go omówić w kolejnych artykułach. Z roku na rok koszt obsługi wesela rośnie, dlatego jest on znaczącym elementem, abyście wiedzieli na co możecie sobie pozwolić.
STYL WESELA
Kolejnym etapem planowania wesela jest określenie w jakim stylu chcecie zorganizować przyjęcie weselne: czy będzie ono tradycyjne, czy może nowoczesne, w stylu rustykalnym a może BOHO. Uzyskaniu odpowiedzi na to pytanie pozwoli Wam wybrać odpowiednie miejsce w którym zorganizujecie swoje wesele. I z tym punktem bardzo mocno skorelowane są dwa tematy: ilości zaproszonych gości i waszego budżetu weselnego.
Jeżeli na początku wybierzecie sobie ekskluzywną restaurację, która za 1 talerzyk liczy sobie 350 zł, a Wy będziecie chcieli zaprosić 150 osób to już za samą restaurację zapłacicie ponad 50 tyś zł. A gdzie pozostałe usługi?! Liczba gości znacząco wpływa na koszt całego wesela. Jeżeli myślicie, że im więcej gości tym więcej dostaniecie z prezentów – to niestety, ale się mylicie. Nie wszyscy goście Was obdarzą grubą kopertą, a dodatkowo Wasi znajomi pewnie wręczą Wam prezent rzeczowy. Ponadto przy bardzo dużej ilości osób ponosicie dodatkowe koszty typu: więcej fotografów, kamerzystów, wynajęcie autokaru, czy miejsc w hotelu.
Pod wybrany przez Was styl wesela będziecie dobierać dekoracje, zaproszenia, a nawet obsługę muzyczną czy foto-wideo. W chwili obecnej możecie już znaleść sale, a bardziej stodoły przygotowane pod wesela rustykalne.
WYBÓR SALI WESELNEJ
Musicie pamiętać, że najbardziej prestiżowe sale weselne i hotele mają zarezerwowane soboty już na 2 lata do przodu. Dlatego tak ważne jest, aby rozpocząć przygotowania od zaznajomienia się z ofertą sal, które spełniają Wasze wymagania. Jeżeli nie zależy Wam na weselu w sobotę, warto rozważyć dni tygodnia, np. piątek. Otrzymacie wtedy o wiele tańszą ofertę – warto w tym miejscu negocjować ceny za dodatkowe usługi jak np. pokoje dla gości lub alkohol.
Co jeżeli w najbliższej okolicy nie ma odpowiedniej sali? Wtedy macie 4 rozwiązania:
1. Godzicie się z zaistniałą sytuacją i wybieracie najlepszą salę z już wcześniej odrzuconych (jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma),
2. Wybieracie Waszą wymarzoną salę poza miejscem zamieszkania. Jednak w tym przypadku musicie pomyśleć nad zapewnieniem Waszym gościom miejsca w hotelu – co wiąże się z dodatkowymi kosztami,
3. Jeżeli planujecie wesele w okresie letnim możecie wziąć pod uwagę wesele w namiocie (ten temat jest dosyć szeroki i nie taki tani jak się na pierwszy rzut oka wydaje),
4. Po prostu budujecie sobie swoją salę – ten pkt. jest taki z przymrużeniem oka, ale znam kilka przypadków, że to właśnie decyzja o własnym ślubie skłoniła osoby do otwarcia sali weselnej – wtedy to Wy o wszystkim decydujecie. Oczywiście ta opcja jest najbardziej kosztowna i wydatek, na który musicie się przygotować to ok milion złotych.
OPRAWA MUZYCZNA WESELA
Kolejną ważną decyzję jaką musicie podjąć to wybór oprawy muzycznej. Największy problem będzie przy określeniu – zespół czy DJ. Każdy wybór niesie za sobą pewne konsekwencje, ale ten temat opiszę już w najbliższym czasie. Tak jak w przypadku sal weselnych na wybór oprawy muzycznej trzeba się odpowiednio wcześniej decydować. Najbardziej popularni w branży, weekendy mają zarezerwowane na 2 lata do przodu. W tym miejscu musicie oczywiście „zgrać” termin sali z oprawą muzyczną. W przypadku dysonansu musicie wybrać na czym Wam bardziej zależy – na idealnej sali czy np. rewelacyjnym dj’u, który porwie całą salę do zabawy – tu już musicie sami podjąć decyzję.
OBSŁUGA FOTO-WIDEO
Wybór fotografa i kamerzysty jest dosyć problematyczny – to już nie te czasy kiedy takich osób w mieście było tylko kilku. W dobie łatwego dostępu do sprzętu i możliwości otrzymania dofinansowania z UE – każdy może kupić sprzęt i zacząć robić zdjęcia. Oczywiście różnica w jakości zdjęć pomiędzy osobą początkującą, a profesjonalnym fotografem jest ogromna. Warto więc dokładnie sprawdzić portfolio, gdyż każdy fotograf ma inny styl. Ponadto w tym aspekcie musicie zwrócić również uwagę na sposób obróbki graficznej. Dlatego już nie tylko kadry, ujęte emocje, ale również zdolności obsługi photoshopa są dzisiaj kluczowe przy wyborze fotografa. Na wybór fotografa/kamerzysty powinniście się zdecydować odpowiednio wcześnie. Tak jak w przypadku oprawy muzycznej, fotografa/kamerzystę powinniście wybrać 2 do 1,5 roku przed planowanym weselem.